Jedno z pierwszych z pytań moich klientów brzmi: „ile to kosztuje”?
Odpowiadam wtedy: „To zależy” i już wyjaśniam dlaczego.
Koszt usługi home stagingu składa się z dwóch części:
część 1. kosztu pracy kreatywnej czyli koncepcji co i jak należy zrobić, by przestrzeń przyciągnęła jak najwięcej potencjalnych kupujących
oraz
część 2. czyli wydatków jakie należy ponieść, by ta zmiana zaistniała.
Budżet nie jest z gumy. Rzadko zdarza się, że klient mówi „róbmy, koszty nie mają znaczenia”. Najczęściej jest odwrotnie.
Wtedy zaczynamy się zastanawiać na czym możemy zaoszczędzić bez uszczerbku na efekcie końcowym. Przyglądamy się części 2 kosztów i szukamy sposobów na ich zmniejszenie.
Sposób 1.
Drobne prace odświeżające, które można wykonać samemu:
– sprzątanie w tym np. pranie dywanów, mycie okien lub/i ścian, glazury, terakoty, fug itp.
– podklejanie, łatanie, drobne naprawy
Gdy klient lub klientka mają większe doświadczenie lub wymagane prawem uprawnienia, nic nie stoi na przeszkodzie by samodzielnie zmienić np. oświetlenie lub dokonać prac instalacyjnych.
Jeśli sprzedajesz nieruchomość na własną rękę jest kilka sposobów, by zaoszczędzić:
Dodatki oraz meble
Sposób 2.
Możesz wykorzystać dodatki i meble, które masz u siebie w domu lub które możesz na jakiś czas pożyczyć od rodziny lub znajomych. Warunek: powinny pasować do koncepcji, którą opracowała homestagerka.
Sposób 3.
Kupujesz niezbędne rzeczy z listy zakupów, którą przygotowuje dla Ciebie homestargeka, a potem oddajesz je do sklepu odzyskując tym samym wydane wcześniej pieniądze.*
*Uwaga: zawsze należy sprawdzić regulamin zwrotów w danym sklepie.
Sposób 4.
Wypożyczasz dodatki lub meble z wypożyczalni. Wtedy płacisz tylko za czasowe wypożyczenie, ale musisz liczyć się z tym, że zostawisz firmie wypożyczającej kaucję zwrotną. Wypożyczalni nie musisz szukać samodzielnie. Homesterka zna te adresy 🙂
A gdy w sprzedaży pomaga Ci biuro/pośrednik nieruchomości…
Sposób 5.
Koniecznie zapytaj, czy w ramach umowy i usługi pośrednictwa pośrednik nieruchomości oferuje stylizację wnętrza przygotowaną przez homestagerkę.
Dobre biura nieruchomości mają taką usługę w swojej ofercie i zazwyczaj to oni ponoszą koszt jej realizacji. Co to dokładnie znaczy? To znaczy, że biuro nie tylko opłacą pracę kreatywną homestagerki, ale ponosi też koszty wypożyczenia dodatków, które ozdobią Twoją nieruchomość. Chodzi o koce, wazony, poduszki itd. Bardzo często biura nieruchomości mają własne mini magazynki dodatków, z których korzysta homestagerka. Jeśli natomiast potrzebne są meble, a koszt ich wynajmu/zakupu jest większy, wtedy to właściciel odpowiada za taką inwestycję.
Sesja zdjęciowa
Sposób 6
Jeśli masz doświadczenie w fotografii wnętrz lub masz znajomego fotografa, który specjalizuje się w tym rodzaju fotografii i jest Ci winny przysługę, to tutaj również możesz zaoszczędzić.
Sposób 7
Gdy w sprzedaży pomaga Ci biuro/pośrednik zapytaj, czy w ramach umowy i usługi pośrednictwa oferuje on również sesję zdjęciową, której koszty pokrywa.