Co do zasady – to ulubione słowa niemal wszystkich prawników. Co do zasady home staging to nie jest remont. Co do zasady home staging to nie jest projektowanie wnętrz, w klasycznym tego słowa znaczeniu.

Sam home staging ma oczywiście swoje zasady. To zawód z pogranicza marketingu, psychologii, projektowania i stylizacji wnętrz oraz zarządzania projektami. To wszystko sparwia, że jest to zawód interdyscyplinarny.

Cechą wyróżniającą home stagingu jest szybkość działania. Nieruchomość przeznaczona na sprzedaż/wynajem co do zasady 🙂 powinna zostać przygotowana w jak najkrótszym czasie. Czas oraz efektywność kosztowa – to są dwa podstawowe elementy, jakimi kierujemy się w home stagingu.

Home staging można podzielić na:

  • szybki – wtedy nie ingerujemy w „tkankę” nieruchomości. Nie odświeżamy ścian, nie usuwamy/dostawiamy mebli itd. Taki szybki home staging bazuje na declutteringu, depersonalizacji, określeniu/nadaniu funkcji, a na końcu stylizacji całej przestrzeni. Taki zabieg trwa zazwyczaj jeden, maksymalnie kilka dni.
  • standardowy – ma w sobie wszystkie elementy opisane powyżej, ale dodatkowo patrzymy jakie elementy – dla dobra nieruchomości i przyszłej transakcji – należałoby wymienić, usunąć lub naprawić. Tutaj może wchodzić w grę odświeżenie ścian, drobne poprawki. Ten proces może trwać od tygodnia do miesiąca w zależności od zakresu prac.
  • długi – bywają sytuacje, gdy nieruchomość nie jest w najlepszym stanie technicznym i wizualnym. Wtedy właściciel ma dwie opcje: zostawić tak jak jest i sprzedać bądź wynająć za bardzo niską cenę, lub zainwestować, by włożone pieniądze się zwróciły. Gdy zdecyduje się na ten drugi wariant, wtedy proces ten trwa od miesiąca do trzech.

Czasem proces standardowy przeradza się z proces długi. Gdy okazuje się na przykład, że szybkie rozwiązania nie będą najbardziej korzystne. Wtedy należy przeprowadzić proces długi. Ostatnio trafiłam właśnie na taką nieruchomość. Zapraszam do lektury case study czyli studium przypadku. 🙂


Explore More

Home Staging – 10 najczęściej zadawanych pytań

17/12/2020 0 tags

1. Ile kosztuje home staging?   To zależy. Od czego? Cena home stagingu wynika z tego, ile rzeczy trzeba zrobić, by potem nieruchomość sprzedała się szybciej i za lepszą cenę.

Styl homestagerski

07/05/2023 0 tags

Czy homestager powinien mieć swój ulubiony styl?Często zdarza się, że projektantów wnętrz klienci wybierają na podstawie stylu, w którym lubią oni projektować. Jedni robią projekty minimalistyczne, inni glamour, a jeszcze

Home staging – jak to działa?

14/01/2021 0 tags

Wszyscy znamy bajkę o brzydkim kaczątku, które pewnego dnia – jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki – przeobraża się w pięknego łabędzia.…Dawno, dawno temu na warszawskiej Woli mieszkała szczęśliwa rodzina z