Czy homestager powinien mieć swój ulubiony styl?
Często zdarza się, że projektantów wnętrz klienci wybierają na podstawie stylu, w którym lubią oni projektować. Jedni robią projekty minimalistyczne, inni glamour, a jeszcze inni ukochali sobie rustykalny.
Zadałam niedawno podchwytliwe pytanie prekursorce home stagingu w Polsce Marii Semczyszyn, która ponad 15 lat temu przecierała szlaki w tym zawodzie. „Czy masz tendencję do robienia home stagingu pod swój ulubiony styl? Jak tego unikać albo czy wogóle tego unikać?”
Odpowiedziała, że najgorszym komplementem dla homestagerki – nie projektantki czy architektki – jest „uwielbiam Pani styl”. Homestagerka powinna być osobą, która wykańcza to, co zastaje oraz stawia kropkę nad i, a niekoniecznie zmienia daną przestrzeń. Musi jedynie spowodować, że to co ładnego zastaje na miejscu, to uwypukla i dodaje życia. I choć parę rzeczy warto jest zmienić, to nie powinniśmy mieć [w tym zawodzie] swojego stylu, bo home staging powinien dotyczyć wszystkich nieruchomości. Home stager jest „odstylowany”, on pracuje z tym co ma.
Reasumując: osoba wykonująca zawód home stagera powinna umieć „poruszać się” w każdym stylu. Być niczym kameleon.

Ile jest stylów wnętrzarskich?
Korzystając z najnowszych i modnych narzędzi pomagających w tworzeniu treści zapytałam chatGTP o liczbę stylów wnętrzarskich – czystych i tych mieszanych. Oto jego odpowiedzi. Wymienił 30 w tym m.in japandi, który przyporządkował do stylów czystych – choć jest hybrydą – i nadał mu polską nazwę skandynawsko-japoński (?). Mieszanych podał tylko 10, choć zaznaczył że to nie wszystkie. Zatem jako homestagerka nie mam lekko, a chat jeszcze musi się jeszcze trochę nauczyć 🙂

Jakie wnętrza lubią Polacy?
W 2015 roku sklep Westwing przeprowadził badanie „Mój Dom”, by sprawdzić jakie są ulubione style wnętrzarskie Polaków. Po 7 latach czyli w 2022 roku powtórzono badanie. Czego z możemy się z niego dowiedzieć?
Styl skandynawski traci: w 2015 roku wybrało go 72% pytanych osób, a w 2022 już tylko 31%. Co za spektakularny spadek! Kolejne style, które lubimy to:
minimalistyczny – 30%
klasyczny – 30%
modernistyczny – 23%
boho – 21%
industrialny/loftowy – 21%
glamour – 21%
eklektyczny – 17%
rustykalny – 13%
prowansalski – 10%
shabby – 3%

Tymczasem nie styl jest dla nas najważniejszy a ….PRZYTULNOŚĆ! Tak odpowiedziało 73% respondentów. Każdy z w/w stylów może być przytulny. Minimal -przytulny minimalistycznie 🙂
Oprócz tej cechy Polacy w badaniu Westwing 2022 wskazali, że wnętrze powinno być również:
funkcjonalne – 66%
oryginalne – 36%
nowoczesne – 32%
eleganckie – 25%
minimalistyczne – 17%
ekologiczne – 9%
luksusowe – 9%
inteligentne – 5%

Jaki zatem powinen być ulubiony styl home stargerów jeśli już? Odpowiedź jest prosta: przytulny!
I takie właśnie wnętrza musi umieć „robić” home stager / homestagerka.

Explore More

Gdy home staging to już prawie remont – case study.

02/11/2022 0 tags

Co do zasady – to ulubione słowa niemal wszystkich prawników. Co do zasady home staging to nie jest remont. Co do zasady home staging to nie jest projektowanie wnętrz, w

Home staging to marketing nieruchomości. Wiesz o tym?

17/09/2021 0 tags

Ustalmy fakty.Aby coś sprzedać trzeba to zareklamować. Inaczej mówiąc zakomunikować światu, że mamy coś do sprzedania.Teraz krótka ściąga z marketingu.Marketing to działania, na które składają się (w klasycznym ujęciu 4P):1.

Jak wybrać home stagera?

18/11/2023 0 tags

„Szukam home stagera.”Takie zdanie często pada na social mediach. I co się wtedy dzieje? Pod postem pojawia się kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt wpisów typu „oto ja! zgłaszam się! weź mnie!”